Home / Student Awards

Student Awards

Announced in 2015

Alliance for Women in Media Foundation: The Gracies Awards

Outstanding Talk Show - News
Peyton Gallovich, Deaf and Hearing Network

Arizona Press Club Awards

Professional Category: Video Storytelling
Winner: Sean Logan and Eric Patrick O’Connor, “Hooked: Tracking Heroin’s Hold on Arizona”

Student Category: College Photographer of the Year
First Place: Connor Radnovich

Second Place: Jessie Wardarski

Third Place: Sean Logan

Student Category: College Sports Reporting
First Place: Bethany Reed, Thomas Mitchell and Morgan Chan, “Kush, Wulk, Winkles Helped Elevate ASU Athletics to National Prominence,” Cronkite News

Second Place: Justin Emerson, “Bottom of the Ninth – Packard Stadium Shuts its Doors After 40 Years,” The State Press

Third Place: Benjamin Margiott, “Bump, Set, Sand – Sand Volleyball to Begin 1st Season in School History,” The State Press

Student Category: College News Reporting
First Place: Emily Mahoney, “Dream Deferred: ASU Facilities Wither Without Maintenance Funding,” The State Press

Second Place: Shelby Slade, “The New Frontier — Advocates Seek Change in Tuition Rates for Dreamers,” The State Press

Third Place: Emily Mahoney, “We the Police — The Relationship Between Tempe and Its Protectors”

Student Category: College Features Reporting
Second Place: Sarah Jarvis, “A Nonprofit Group Leaves Humanitarian Aid Along Immigrant Trails,” Downtown Devil

Third Place: Sean Logan, “Help From Above: ‘Flying Sams’ Bring Clinic to Mexican Communities,” The State Press

Aspire Award

Tayllor Lillestol

ASU President’s Award for Innovation

Public Insight Network Bureau

Dominick DiFurio, Darby Fitzgerald, Tess Homan, Courtland Jeffrey, Yihyun Jeong, Rachel Lund, Wynne Mancini, Sophia Mayberry, DiAngelea Millar, Agnel Philip, David Ryan, Samantha Shotzbarger and Brooke Stobbe

Biotech University

Second Place: Jacqueline Padilla, “GMO Labeling”

Broadcast Education Association’s Festival of Media Arts

Television Hard News Reporting
Best of Festival Television News: Shayne Dwyer, “Few Physicians Are Handing Out the Majority of Pot Prescriptions,” Cronkite News

Second Place: Jamie Warren, “New Bike Share Offers Green Way to Get Around Phoenix,” Cronkite News

Radio Hard News Reporting Category
Best of Festival Radio News: Peter Haden, “Bad Apps,” KJZZ

Television News Anchor
First Place: Analise Ortiz, Cronkite News

Third Place: Megan Thompson, Cronkite News

Television Feature
Second Place: Kristen Hwang, Kassandra Gonzalez and Jacob Tibi, “Thicker Than Water”

Radio/TV Sports Event, Play-by-Play Talent
Third Place: Kerry Crowley, “Bourne Braves vs. Cotuit Kettleers, Cape Cod Baseball League”

Long Form Video or Film Documentary
Third Place: Mauricio Casillas, Carolina Marquez and Cammeron Neely, “Until the Southern Border is Secure”

Honorable Mention: Alex Lancial, “Breaking the Spectrum”

Television Weathercaster
Third Place: Alena Lee

Radio Feature Reporting
Honorable Mention: Peter Haden, “Race Fans Flock for the ‘Almost Crashes,’” KJZZ

Television Sports News Program
Honorable Mention: Casey Ferreirae, Josh Frons, Arianna Grainey and Kari Osep, “Cronkite Sports on FOX Sports Arizona”

Television Sports Story/Feature
Honorable Mention: Sam Rabadi, “Rachael Adams USA Women’s Volleyball,” USA Volleyball

Short Form Video or Film Documentary
Honorable Mention: Vianka Villa, Edward Hernandez, Chris Smith and Aidan Cooney, “Garden City”

Honorable Mention: Kristen Hwang, Kassandra Gonzalez and Jacob Tibi, “Thicker than Water”

Greg Crowder Memorial Photojournalism Award

Winner: Dominic Valente

Second Place: Sean Logan

Honorable Mention: Carla Leon

Honorable Mention: Ben Moffat

Edson Student Entrepreneur Initiative

Edson Grant
David Van En
PACE Development Group

Great Little Companies Network Grant
Melissa Brennan
Sravel

Hearst Awards National Championships

Television Broadcast News
First Place: Megan Thompson

Multimedia
Second Place: Erin Patrick O’Connor

Finalist: Jessica Boehm

News Writing
Finalist: Emilie Eaton

Hearst Awards

Feature Writing
Second Place: Emilie Eaton, “Central American Minors Pushed North by Poverty, Violence, Hopes for Refuge,” Cronkite Southwest Borderlands Initiative

Sixth Place: Jessie Wardarski, “Shelter Operators Heed Calling,” Cronkite Southwest Borderlands Initiative

Multimedia News 
Third Place: Erin Patrick O’Connor, “Colorado: Expanded Gun Laws and the Political Fallout,” Carnegie-Knight News21 “Gun Wars”

Fifth Place: Jessica Boehm, “In Prescott — ‘Everybody’s Hometown,’” Hooked: Tracking Heroin’s Hold on Arizona

Multimedia Enterprise 
Fourth Place: Sean Logan, “For One Couple, Staying Sober Is the Key to Their Relationship,” Hooked: Tracking Heroin’s Hold on Arizona

Seventh Place: Jessica Boehm, “Downwind,” Cronkite Thesis Project

TV Feature Reporting
Fourth Place: Megan Thompson, “Charity Creates Mobile Unit to Help Steer People in the Right Direction” and “Local Dairy Company Is Making Old Fashion Glass Bottles a New Thing,” Cronkite News

27th Place: Brittany Bade, “Tomb of the Unknown Soldier Sentinels” and “Congressman Ed Pastor Retires After 23 Years in Congress,” Cronkite News

TV News Reporting
Fifth Place: Ryan Hill, “Police Body Cameras” and “New Rule Expands Roaming Area for Endangered Mexican Gray Wolf,” Cronkite News

15th Place: Jamie Warren, “Phoenix Arts District Could Be Demolished” and “Medical Marijuana Farms Could Be Your New Neighbor,” Cronkite News

Breaking News
Fifth Place: Miguel Otarola, "300 More Immigrant Children Shipped to Arizona," azcentral

17th Place (tie): Emilie Eaton,"ASU, Other Campuses Stock Up on Military Rifles Under Federal Program," Cronkite News

Multimedia Features
Eighth Place: Erin Patrick O’Connor, “Camden Community Battles Gun Violence,” Carnegie-Knight News21 “Gun Wars”

24th Place: Sean Logan, “Francisco’s New Leg,” The State Press

Personality Profile Reporting 
10th Place: Connor Radnovich, “In Southern Mexico, an Invasion, a Battle and a Vision for the Future,” Cronkite Southwest Borderlands

34th Place: Mackenzie McCreary, “Searching for a Sea Change,” The State Press

Enterprise Reporting 
10th Place: Marlena Sauceda, “Fair Trade Coffee a Big Business, but Indigenous Growers Not Getting Rich,” Cronkite News

35th Place: Mauro Whiteman, “Dropped by State, Left Out of ‘Obamacare,’ Family Struggled for Health Care” and “As National Debate Looms, Arizona’s KidsCare Freeze Puts It in Spotlight,” Cronkite News

Radio Reporting
11th Place: Annika Cline, “CrossFit Athletes Go Head-to-head in Rush Club” and “Homeless Veterans Face Barriers to Services, Job Opportunities,” Downtown Devil

Multimedia Team News
13th Place: Erin Patrick O’Connor and Andrea Martinez, “Model City Built to Help Mexico’s Indigenous Poor Now a Ghost Town,” Cronkite Southwest Borderlands Initiative

News and Feature Photography
23rd Place: Jessie Wardarski

29th Place: Dominic Valente

Sports Writing
34th Place: Kristen Hwang, “Phoenix-area Golf Courses Continue to Struggle,” Cronkite News

41st Place: Evan Webeck, “Sonics Gone, but Hoop Dreams Still Alive with Seattle Pro-am,” Sports Illustrated

Intercollegiate Broadcasting System Golden Microphone Awards

Best Live Music Broadcast
Finalist: Blake Benard, “Interview with the band “Book of Shred,” The Blaze

Best Public Service Promotion 
Finalist: Sydney Glenn, The Blaze Holiday Food Drive, The Blaze

Rocky Mountain Emmys Student Production Awards

Newscast
Winner: Peyton Gallovich and Dyan Sue Kovacs, Deaf and Hearing Network

Nominee: Elizabeth Blackburn, Cronkite News April, 24, 2014 Newscast

Nominee: Jessica Popowcer, Elizabeth Blackburn, Sophia Thomas and Glen Anderson, Cronkite News April 17, 2014 Newscast

Sports
Winner: Erin Patrick O’Connor, Adrian Borunda and Chris Smith, “Let’s Roll,” Cronkite TV Documentary Class

Nominee: Robby Baker, “Florence Coach,” Cronkite News

Nominee: Erin Patrick O’Connor, “Dan Fulton’s Comeback,” The State Press

Talent 
Winner: Robby Baker, Anchor Reel

Winner: Nicholas K. Marek, Sports Reel

Nominee: Gabriela Rodiles, “Gourmet Gab: On the Go”

Nominee: Megan Thompson, Talent Reel

Arts and Entertainment/Cultural Affairs
Winner: Chris Smith, “ASU Downtown Life,” Cronkite School Website

Nominee: Kelly Andersen, Peter Haden and Jessica Ramirez, “Arizona’s Legal Immigrants Often Overlooked,” Cronkite School Project

Editor
Nominee: Shayne Dwyer, “Backyard Bike Shop,” Cronkite News

Long Form: Fiction/Non-fiction 
Nominee: Noah Findling and Nick Prete, “Your Next Governor: The Back Door to the Highest Office in Arizona Government,” Cronkite TV Documentary Class

Nominee: Alex Lancial, “Breaking the Spectrum,” Cronkite Thesis Project

Nominee: Jake Stein and Bonnie Campo, “Marching Forward,” Carnegie-Knight News21

News: General Assignment
Nominee: Shayne Dwyer, “Arizona MMJ Doctors,” Cronkite News

Nominee: Shayne Dwyer, “Backyard Bike Shop,” Cronkite News

Nominee: Amanda Lane, “Arizona Border Trash and Drug Smuggling,” Cronkite News

Nominee: Jake Stein, “Recycled Wastewater: Solution or Hazard?” Cronkite News

Photographer
Nominee: Robby Baker, “Florence Coach,” Cronkite News

Public Affairs/Community Service
Nominee: Chris Smith, Vianka Villa, EJ Hernandez and Aidan Cooney, “Garden City,” Cronkite School and School of Sustainability Documentary

SABEW Best in Business Competition

Student – Professional Publications
Winner: Brittany Elena Morris, “NAFTA Is an Empty Basket for Southern Mexico Farmers,” Arizona Daily Star

Society of Professional Journalists’ Mark of Excellence Awards National

Best All-around Television Newscast
Winner: Cronkite News, Kelsey Tardio and Brittany Ducksworth

Television In-depth Reporting
Winner: Vondalynn Dias, “Arizona’s Water Future,” Cronkite News

Television General News Reporting
Winner: Tara Molina, “Mesa Police Body Camera,” Cronkite News

Television Sports Reporting
Winner: Kari Osep, “Concussions: It’s a Girl Thing, Too,” Cronkite Sports on FOX Sports Arizona

Radio Sports Reporting
Winner: Peter Haden, “Race Fans Flock for the ‘Almost-Crashes,’” KJZZ-FM News

Society of Professional Journalists’ Mark of Excellence Awards Regional

Best All-around Television Newscast
Winner: Cronkite News, Kelsey Tardio and Brittany Ducksworth

Television Breaking News Reporting
Winner: Megan Thompson, “Record Rainfall in the Desert,” Cronkite News

Finalist: Brittany Bade, “Secret Service Director Gets Grilled,” Cronkite News

Finalist: Mackenzie Scott, “Same-Sex Marriage Now Legal in Arizona,” Cronkite News

Television General News Reporting
Winner: Tara Molina, “Mesa Police Body Camera,” Cronkite News

Finalist: Investigation: Vivian Padilla, “Prescription Pills Can Be Gateway Drug to Heroin Addiction,” Cronkite News

Television In-depth Reporting
Winner: Vondalynn Dias, “Arizona’s Water Future,” Cronkite News

Television Sports Reporting
Winner: Kari Osep, “Concussions: It’s a Girl Thing, Too,” Cronkite Sports on FOX Sports Arizona

Finalist: Arianna Grainey, “Phoenix Sports Mecca,” Cronkite News

Television Sports Photography
Winner: Kari Osep, “The Greener Golf Ball,” Cronkite News

Finalist: Robby Baker, “Witt Twins,” Cronkite News

Television Feature Reporting
Finalist: Megan Guthrie, “Armless Athlete Rides in El Tour de Tucson,” Cronkite News

Television News and Feature Photography
Finalist: Shayne Dwyer, “Backyard Bike Shop,” Cronkite News

Finalist: Megan Thompson, “Local Dairy Takes a Page from the Past for Future Products,” Cronkite News

ONLINE

Best Digital-only Student Publication
Winner: The State Press, Danielle Grobmeier, Julia Shumway, Sean Logan

Finalist: Carnegie-Knight News21, “Gun Wars: A News21 Investigation of Rights and Regulations in America”
Jessica Boehm, Emilie Eaton, Kristen Hwang, Jon LaFlamme, Alex Lancial, Lauren Loftus, Brittany Elena Morris and Erin Patrick O’Connor

Best Independent Online Student Publication
Winner: Downtown Devil, Miguel Otárola

Online In-depth Reporting
Winner: Cronkite News, “Arizona’s Water Future”
Josh Burton, Catherine Calderon, Moriah Costa, Caitlin Cruz, Dominick DiFurio, Amy Gleich, Kimberleigh Holsclaw, Jamie Killin, Kirsten Kraklio, Alex Lancial, Joe Martin, Brittany Elena Morris, Thuy Lan Nguyen, Vivian Padilla, Mackenzie Scott, Jake Stein, Lauren Wells and Jordan Young

Finalist: Jessica Boehm, “Downwind,” Cronkite School thesis project

Finalist: Lauren Loftus and Natalie Krebs, “Women Emerge as a Forceful Voice in the Business of Defending Firearms,” Carnegie-Knight News21

Online Feature Reporting
Winner: Laura Sposato and Yihyun Jeong, “A Way of Life”

Finalist: Lauren Loftus and Alex Lancial, “Midwives Combine Tradition and Science to Curb Maternal Deaths in Chiapas,” Cronkite Southwest Borderlands Initiative

Online News Reporting
Finalist: Emilie Eaton and Camaron Stevenson, “Department of Defense Military Gear in Arizona,” Cronkite News

Best Use of Multimedia
Finalist: Carnegie-Knight News21, “Gun Wars: A News21 Investigation of Rights and Regulations in America”
Jessica Boehm, Emilie Eaton, Kristen Hwang, Jon LaFlamme, Alex Lancial, Lauren Loftus, Brittany Elena Morris and Erin Patrick O’Connor

Online Opinion & Commentary
Finalist: Molly Bilker, Julie Akerly and Faith Miller, “The Curtain Critic,” Downtown Devil

NEWSPAPERS

Sports Writing 
Winner: Kristen Hwang, “Phoenix-Area Golf Courses Continue to Struggle,” Cronkite News

General News Reporting 
Finalist: Nicholas Palomino Mendoza, “Students Seek Clarity, Closure in Student-Professor Relationship Investigations,” The State Press

In-depth Reporting 
Finalist: Emilie Eaton, “Central American Minors Pushed North by Poverty, Violence, Hopes for Refuge,” Cronkite Southwest Borderlands Initiative

Editorial Writing
Finalist: The State Press

RADIO BROADCAST

Radio In-depth Reporting
Winner: Peter Haden, “Bad Apps Target Smartphone Users,” KJZZ News

Radio Sports Reporting
Winner: Peter Haden, “Race Fans Flock for the ‘Almost-Crashes,’” KJZZ News

ART/GRAPHICS

General News Photography 
Winner: Jessie Wardarski, “Church Members Pray for Liberia’s Healing from Ebola,” The Arizona Republic

Photo Illustration 
Winner: Alexis Macklin, The State Press

Sports Photography 
Winner: Ben Moffat, “Shaquielle McKissic's Double-Double Powers ASU Men’s Basketball Past Pepperdine,” The State Press

Breaking News Photography 
Finalist: Connor Radnovich, “Businesses, Community Members Respond to Passage of Religious Service Refusal Bill,” Downtown Devil

Feature Photography 
Finalist: Jim Tuttle, “Camp Texas,” Carnegie-Knight News21

Finalist: Connor Radnovich, “A Story of ALS,” Phoenix New Times

Student Edward R. Murrow Award

Video
Winner: Erin Patrick O’Connor, “Colorado: Battle on the Front Range” and “Camden, N.J. – Homicides,” Carnegie-Knight News21