Home / Student Awards

Student Awards

Announced in 2014

Accolade Awards

Award of Excellence Public Service Programming
Award of Merit for Contemporary Issues/Awareness
Award of Merit for Editing
Annie Carson, Montserrat Camacho, Nora Merza, Michelle Rivas and Morgan Theys
Arizona Bridge to Independent Living, “Be Bold. Be Strong. Be Able/ABIL.”

Award of Excellence in Content/Message Delivery
Award of Merit in Script/Writing
Abby Dugan, Cristina Peralta, Alex Lancial and Kyleigh Zmijewski (public service announcement); Kara Burns, Valerie Nunez, Victoria Stangl and Emily Wininger (Web development and social media outreach)
National Newspaper Association

Award of Merit for Public Service Programming
Jessica Choi, Alexa Chrisbacher, Kelsey Pfeffer, Kayla Pologa and Joshua Skalniak
Arizona Broadcasters Association, “Inform. Inspire. Insight.”

Award of Merit in Public Service Programming
Jennifer Borbon, Zander Buel, Hannah Lurie and Leila O'Hara (production work on PSA); Marlee Bever, Wahida Ifat, Steven Kapoloma, Ashley Provenzano and Torunn Sinclair (script, concepts and initial shooting of PSA)
Tempe Coalition

AP Television and Radio Association Regional Awards

Best Use of Sound
Second: Cooper Rummell, KTAR, “Maricopa County Jail Flags”

Arizona Photojournalism Awards

College Photographer of the Year
Jessie Wardarski

Aspire Award

Torunn Sinclair

Broadcast Education Association Festival of Media Arts 2014

Radio Hard News Reporting
Best of Festival: Cooper Rummell, "Maricopa County Jail Flags"

Television Hard News Reporting
First Place: Kristina Zverjako, "Immigration Partner"
Honorable Mention: Vivian Padilla, "Online Sex Demand"

TV Sports Talent Anchor/Host
First Place: Nicholas Marek
Second Place: Robby Baker

Television News Anchor
Second Place: Caiti Currey
Honorable Mention: Gabriela Rodiles

Radio Hard News Reporting
Third Place: Caiti Currey, "Playworks"

Excellence in Editing: Promotional Video 90 Seconds and Longer
Kimberly Pestalozzi, "Experience Cronkite"

Excellence in Research: Documentary Short Form Video
Alex Lancial, Tara Molina and Perla Farias, "Two Borders"

Documentary Long Form Video
Honorable Mention: Gabrielle Bizzarro and Bailey Frasier, "Blisters of a Butterfly"

Radio Feature Reporting
Honorable Mention: Caiti Currey, "YouTube Guru"

Radio Sports Story/Feature
Honorable Mention: Kerry Crowley, "Men's Senior Baseball World Series"

Television Weathercaster
Honorable Mention: Marissa Scott

CADCA GOT OUTCOMES!

Coalitions of Excellence Milestones Award
Cassidy Olson, Rachel Steingard and Samantha Womer

Biotech University

First: Rachel Lund, “Milk for America”

Greg Crowder Memorial Photojournalism Award

Winner: Connor Radnovich
Second Place: Carla Leon Celaya
Honorable Mentions: Adrian Borunda and Cierra Eubank

Edson Student Entrepreneurship Initiative

Finalist: Arielle Hurst

EPPY Awards

Best College/University Investigative or Documentary Report
Carnegie-Knight News21, “Back Home”

Hearst 2014 National Championship

Television Broadcast News
First: Shayne Dwyer

Hearst Journalism Awards 2013-2014

Personality/Profile Writing
Second: Connor Radnovich, “Gulf War Veteran Mike White Faces His Toughest Battle Yet: ALS”
10th: Ashley Footer, “Teen Pokemon Player Sees Victory in the Cards”

TV News Reporting
Fourth: Shayne Dwyer, “Few Physicians Handing Out High Share of Pot Prescriptions” and “AZ Doctors Teach Burn Care to Military Medics”
10th: Tara Molina, “Mesa Police Officers’ Standard Issue Now Includes an On-body Camera” and “Arizona State Parks That Lost Funding Seek State Support”

Feature Writing
Fourth: Molly J. Smith, “Immigration Reform Poses Challenges for Farmers Along Two Borders”
21st: Alexis Smith, “Phoenix Widower Uses Craft-beer Nonprofit to Advance Brain-cancer Research and Grieve Loss”

Multimedia News
Fifth: Erin O’Connor, “American Dreamers”
21st: Dominick DiFurio, “Students Take Responsibility for National Safety”

TV Feature Reporting
Sixth: Robby Baker, “Florence High School Coach” and “Phoenix Tunnels”
33rd: Gabriela Rodiles, “Phoenix Museum Is Saving the Music with Instrument Conservation” and “Phoenix Graffiti”

Radio Feature Reporting
Seventh: Mark Remillard, “Food Trucks” and “Vet Medic”
Ninth: Cooper Rummell, “Maricopa County Jail Flags” and “Catholic Tech Changes”

Enterprise Reporting
Eighth: David Robles, “Law Enforcement Officials: Flow of Drugs Across U.S. Borders Continues 'Every Day, All Day Long'”
28th: Aaron Rop, “The Secrets of Tempe Town Lake”

Multimedia Team Reporting
Ninth: Yihyun Jeong and Laura Sposato, “A Way of Life”
15th: Caitlin Cruz, Alexandra Lancial, Kate Mykleseth, Tara Molina and Lillian Reid, “Two Borders: Security”

Breaking News
10th: Connor Radnovich, “Border Patrol Union Offers Cut in Overtime Pay Rate to Avoid Furloughs”
13th: Marianela Lichtscheidl, “Supreme Court Frees Arizona From Advance Federal Voting Law OK”

Photojournalism Picture Story/Series
10th: Connor Radnovich, “Gulf War Veteran Mike White Faces His Toughest Battle Yet: ALS”
17th: Jessie Wardarski, a selection of photos

Multimedia Feature
12th: Sean Logan, “A.skate Foundation Comes to Woodward West”
16th: Erin O’Connor, “Dan Fulton’s Comeback”

Photography – News and Features
16th: Aaron Lavinsky, a selection of photos

Investigative Reporters and Editors Awards

Finalist: Carnegie-Knight News21, “Back Home”

NABJ Salute to Excellence

Carnegie-Knight News21, “Who Can Vote?”

Rocky Mountain Emmy Awards

Student Newscast
Cronkite NewsWatch

Student Sports
Kimberly Pestalozzi, “Overcoming the Odds”

Online News Association Online Journalism Awards

Large Student Reporting
Winner: “Back Home: The Enduring Battles Facing Post-9/11 Veterans,” Carnegie-Knight News21

SABEW Best in Business Competition

Student Publications
Winner: Chad Garland, Andrew Knochel, News21, “Scoundrels, Thieves and Rip-off Artists’ Prey on Veterans”

Student Professional Publications
Finalist: Brandon Brown, The Arizona Republic, “Superior Hopes Magma’s Makeover will help transform a Copper Town into a Tourist Destination”

Society of Professional Journalists National Mark of Excellence Awards Competition

Newspaper Breaking News Reporting
Winner: Mary Shinn, Cronkite News, “Back Home: Giffords Urges Lawmakers to 'Be Courageous' on Gun Violence Measures”

Online Sports Reporting
Winner: Sean Peick, Cronkite News, “Special Report: Combatting Concussions in High School Sports”

Television Breaking News Reporting
Winner: Kristina Zverjako, Cronkite NewsWatch, “New Jersey Snowstorm”

Television Sports Reporting
Winner: Robby Baker, Cronkite NewsWatch, “Florence Coach”

Best Independent Online Student Publication
Finalist: Downtown Devil

General News Reporting
Finalist: Kay Miller, Carnegie-Knight News21, “Hearing Loss Prevalent Among Post-9/11 Vets”

Online In-depth Reporting
Finalist: Carnegie-Knight News21 staff, “Back Home: The Failures”

Society of Professional Journalists Regional Mark of Excellence Awards Competition

Television Breaking News Reporting
Winner: Kristina Zverjako, Cronkite NewsWatch, “New Jersey Snow Storm”
Finalist: Angelica Brown, Cronkite NewsWatch, “After Cool Fitness”
Finalist: Andrea Perez, Cronkite NewsWatch, “Businesses on the Border”

Television Feature
Finalist: Grant Inman, Cronkite NewsWatch, “Father Craig”

Television In-depth Reporting
Finalist: Cronkite NewsWatch staff, “Religion in Arizona”
Finalist: Kelsea Wasung, Cronkite NewsWatch, “Arizona Experience Museum”

Television News/Feature Photography
Winner: Gabriela Rodiles, Cronkite NewsWatch, “Save the Music”
Finalist: Gabriela Rodiles, Cronkite NewsWatch, “Graffiti in Phoenix”

Television Sports Photography
Winner: Robby Baker, Cronkite NewsWatch, “Florence Coach”

Television Sports Reporting
Winner: Robby Baker, Cronkite NewsWatch, “Florence Coach”
Finalist: Ryan Foote, Cronkite NewsWatch, “Geriatric Gym”
Finalist: Nicholas K. Marek, Cronkite NewsWatch, “NFL Dodgeball”

Best All-around Radio Newscast
Winner: Annika Cline, Kevin Fallon and Joey Hardy, Downtown Devil, “The Rundown: Celebrating Our Cultures”

Radio Feature
Winner: Cooper Rummell, The Blaze 1330 KASC-AM, “Catholic Tech Changes”
Finalist: Mark Remillard, 92.3 KTAR-FM, “Food Trucks”
Finalist: Alec Damiano, The Blaze 1330 KASC-AM, “Halloween Pets”

Radio In-depth Reporting
Finalist: Alec Damiano, The Blaze 1330 KASC-AM, “Music Impact”

Radio News Reporting
Finalist: Cooper Rummell, 92.3 KTAR-FM, “Maricopa County Jail Flags”

Best Digital-only Student Publication
Winner: Carnegie-Knight News21 staff, "Back Home: The Enduring Battles Facing Post-9/11 Veterans"

Best Independent Online Student Publication
Winner: The Downtown Devil

Best Use of Multimedia
Winner: Downtown Devil staff, “Art Detour 25”
Finalist: Asha Anchan, Kelsey Hightower, Caitlin Cruz and Gregory Kohn, Carnegie-Knight News21, “Record Numbers of Female Vets Strain System”
Finalist: Cronkite News staff, Cronkite News Service, “Obesity in America”

Online Feature Reporting
Finalist: Erin O’Connor, The State Press, “Dan Fulton’s Comeback”
Finalist: Caitlin Cruz and Rachel Leingang, Carnegie-Knight News21, “Leesville, La., Embraces Veterans as Their Own”

Online In-depth Reporting
Winner: Carnegie-Knight News21 staff, “Back Home: The Enduring Battles Facing Post-9/11 Veterans”

Online News Reporting
Winner: Cale Ottens, Los Angeles Times, “Life at the top: In L.A.’s skyscrapers, diverse firms, great views”

Online Sports Reporting
Winner: Sean Peick, Cronkite News Service, “Special Report: Combatting Concussions in High School Sports”
Finalist: Shelby Slade and Nick Prete, The State Pres, “ASU Power Soccer Team Gives Students Second Chance at Competition”
Finalist: Nathan Humpherys, MLB.com, “Collmenter Carves Own Niche en Route to D-backs”

Breaking News Reporting (Large)
Winner: Mary Shinn, Cronkite News, “Giffords Urges Lawmakers to 'Be Courageous' on Gun Violence Measures”

General News Reporting (Large)
Winner: Kay Miller, Denver Post, “Back Home: Hearing Loss Prevalent Among Post-9/11 Vets”

Sports Writing (Large)
Finalist: Breanna Slocum, State Press Magazine, “The Number One Sun Devil Baseball Fan”

General News Photography (Large)
Winner: Courtney Pedroza, Downtown Devil, “Monsoon Storm”

Non-fiction Magazine Article
Finalist: Mackenzie McCreary, State Press Magazine, “Here and There”

Sports Photography (Large)
Winner: Diana Lustig, The State Press, “Volleyball”