Home / Content / Student Awards 2019-2020 Academic Year

Student Awards 2019-2020 Academic Year

Robert F. Kennedy Journalism Award

Winner: Carnegie-Knight News21 investigative report, “News 21 State of Emergency.” It was the fifth RFK Award the Cronkite School has won – the most of any school in the country

Investigative Reporters and Editors (IRE) Award

Winner: Large student category

News 21 Staff, “News 21 State of Emergency,” Carnegie-Knight News 21

EPPY Awards

Winner: Editor & Publisher magazine’s top investigative collegiate award

News 21 Staff, “News 21 State of Emergency,” Carnegie-Knight News 21

Online News Association Journalism Awards

David Teeuwen Student Journalism Award

Winner: Mia Armstrong, Jonah Hrkal, Chloe Jones and Austin Westfall, “A different border crisis: It’s not security or immigration, it’s about sewage,” Cronkite News

Finalist: “Puerto Rico: Restless and Resilient,” a Cronkite Borderlands project, Cronkite News

Pro-Am Student Award
Finalist:  "Hate in America," Carnegie-Knight News21

Hearst Journalism Awards

Third in nation in 2019-2020 in year-long competition with more than 100 journalism schools

Hearst Journalism Awards monthly contests

First: Writing
Second: Radio and Television
Second: Photojournalism
Ninth: Multimedia

Hearst National Championships

Second: Dylan McKim, television
Finalist: Jack Harris, writing
Finalist: Jonah Hrkal, radio

Hearst National Photojournalism competition

Semi-Finalist: Nicole Neri

Individual Hearst winners in monthly contests

Writing category

Enterprise Writing
Third: Lurissa Carbajal, “A long road: Opioid addicted rural residents,” Cronkite News
Fifth: Ethan Millman, “With Venezuela in turmoil, residents turn to Peru,” Cronkite News

Feature Writing
Second: Jack Harris, “Frothy to learn about surfing? Don’t be surf-stoked. The sport’s language really rips,” The Los Angeles Times

Seventh: Alexis Alabado, “A family affair: Father, son make mark as graffiti grows in acceptance, Cronkite News

Personality/Profile
Ninth: Jack Harris, “Young, small, but mighty: Skateboarder Sky Brown shreds path toward Olympics,” Los Angeles Times

Sports Writing

Sixth: Stephen Perez, “Scout’s honor: Despite trying schedules, baseball’s talent evaluators committed to craft,” Cronkite News

Multimedia Journalism category

Enterprise- Individual
15th: Jennifer Alvarez, “Native American Suicide,” Cronkite News

Narrative Video Storytelling
14th: Kynan Marlin, “Blind Courage,” Cronkite News

News or Enterprise/Team
Ninth: Nicole Ludden, Julia Hernandez, Meg Potter, Erica Figueroa, “Death of a dream: Two responses to migrants who go missing in the desert,” Cronkite News

16th: Chloe Jones, Austin Westfall, Jonah Hrkal, Mia Armstrong, “A different border crisis: It’s not security or immigration, it’s about sewage,” Cronkite News

Photojournalism category

Photojournalism I: News and Features

Fourth: “Portfolio of Nicole Neri's work,” Reuters

Ninth: “Portfolio of Meg Potter's work,” Cronkite News

Radio News and Features category

Sixth: Jonah Hrkal, “Gabe Trujillo Profile” and “Watcher Catchments,” Blaze Radio

Eighth: Emma Vandeneinde, “Vaping” and “Ride Sharing at Airport,” Blaze Radio

Television category

TV Feature
Seventh: Scotty Gange, “Amputation Inspires Runner and Mobile Health Clinics,” Cronkite News

14th: Melanie Porter, “Mushrooms and Climate, Pelicans in AZ and Arizona Elk Management,” Cronkite News

TV News
Second: Dylan McKim, “Firefighter Cancer and Wolf Diversity,” Cronkite News

Society of Professional Journalists’ Mark of Excellence

Two National Winners

Online Feature Reporting
Winner: Madeline Ackley, Mara Friedman, “Deported U.S. veterans find aid, comfort in a Tijuana ‘bunker,’” Cronkite News

Online Sports Reporting
Winner: Tyler Dunn, “‘Chaotic, beautiful thing’: The story behind Party Hard Wrestling,” Cronkite News

Eight National Finalists

Best Independent Online Student Publication
Staff, Cronkite News

Best Use of Multimedia
Nicole Ludden, Julia Hernandez, Meg Potter, Erica Figueroa, “Death of a dream: Two responses to migrants who go missing in the desert,” Cronkite News

Broadcast Sports Videography
Finalist: Kynan Marlin, “Life’s curveball – The Stallard story,” The Arizona Republic

Feature Writing (Print: Large) 10,000+ Students
Jack Harris, “Young, small, but mighty: Skateboarder Sky Brown shreds path toward Olympics,” Los Angeles Times

Photo Illustration (Large) 10,000+ Students
Connor Wodynski, Kevin Hurley, “Cost of crossing,” The State Press

Radio In-Depth Reporting
Winner: Austin Westfall, Vegas massacre effects – One year later,” Blaze Radio

Television Feature Reporting
Scotty Gange, “Amputation inspires runner,” Cronkite News

Television In-Depth Reporting
Jennifer Alvarez, “Native suicides,” Cronkite News

Cronkite’s 53 SPJ regional contest winners

Best All-Around Television Newscast
Finalist: Staff, “Anchorless newscast,” Cronkite News

Best All-Around Television News Magazine
Winner: Staff, Cronkite News – Phoenix Sports Bureau, “Cronkite Sports Report: Season 12, Episode 5,” Fox Sports Arizona

Best Independent Online Student Publication
Winner: Staff, Cronkite News

Finalist: Staff, The State Press

Best Use of Multimedia
Winner: Nicole Ludden, Julia Hernandez, Meg Potter, Erica Figueroa, “Death of a dream: Two responses to migrants who go missing in the desert,” Cronkite News

Finalist: Chloe Jones, Austin Westfall, Jonah Hrkal, Mia Armstrong, “A different border crisis: It’s not security or immigration, it’s about sewage,” Cronkite News

Breaking News Photography (Large) 10,000+ Students
Finalist: Delia Johnson, “Fighting for a better future,” Cronkite News

Broadcast Feature Videography
Winner: Samantha Gebers, “Homeless pets,” Cronkite News

Broadcast Sports Videography
Winner: Kynan Marlin, “Life’s curveball – The Stallard story,” The Arizona Republic

Feature Photography (Large) 10,000+ Students
Winner: Delia Johnson, “Kings, queens and in-betweens,” Cronkite News

Finalist: Nicole Neri, “Seeking stability: Venezuelans in Peru,” Cronkite News

Finalist: Nicole Neri,” Dancers backstage,” Minneapolis Tribune

Feature Writing (Large) Newspaper 10,000+ Students
Winner: Jack Harris, “Young, small, but mighty: Skateboarder Sky Brown shreds path toward Olympics,” Los Angeles Times

General Column Writing (Large) 10,000+ Students
Finalist: Anne Snyder, The State Press

General News Photography (Large) 10,000+ Students
Winner: Chloe Jones, “A 21st century migration,” Cronkite News

Finalist: Nicole Neri, “Defiance and pride,” Downtown Devil (No link available)

General News Reporting (Large) 10,000+ Students
Finalist: Mackenzie Shuman, Harrison Mantas, Yael Grauer, Molly Duerig and Grayson Schmidt “Arizona charges less than almost anyone else to graze cattle. Public schools miss out on the money,” Howard Center for Investigative Journalism for The Arizona Republic

In-Depth Reporting (Large) 10,000+ Students
Finalist: “Ethan Millman, Molly Stellino, Erica Block, Megan Boyanton “123 have unexpectedly died in nursing homes, but Arizona still gives them top grades,” The Arizona Republic

Finalist: Arren Kimbel-Sannit, Derek Hall, Lindsay Walker, Kailey Broussard “Pedestrians die every 90 minutes in the U.S., and low-income areas are hurt most,” Howard Center for Investigative Journalism for The Los Angeles Times

Non-Fiction Magazine Article
Winner Molly Stellino, “Designed to fail,” The State Press

Finalist: Chase Hunter B, “Rashad Shabazz’s Chicago,” The State Press

Online/Digital Feature Videography
Finalist: Connor Child, “Desert WAVE robotics team makes a splash for women in STEM,” The State Press

Online/Digital News Videography
Winner: Molly Duerig, “On the border of a new future,” Cronkite News

Finalist: Allie Barton, “Hostel without borders,” Cronkite News,

Online In-Depth Reporting
Finalist: Molly Stellino, “ASU abandoned most of its operational sustainability goals,” The State Press

Finalist: Staff, “Seeking stability: Venezuelans in Peru,” Southwest Borderlands Initiative, Cronkite News

Online Feature Reporting
Winner: Madeline Ackley, Mara Friedman, “Deported U.S. veterans find aid, comfort in a Tijuana ‘bunker,’” Cronkite News

Finalist: Lauren Schieler, Meg Potter, “‘Arcosanti: Grand experiment in sustainable living approaches its 50th year,” Cronkite News

Online News Reporting
Winner: Andrew Howard, “McCain Institute head Kurt Volker steps down as US diplomat,” The State Press

Finalist: Kelsey Mo, “’Historical trauma’: Native communities grapple with missing and murdered women,” Cronkite News

Online Opinion & Commentary
Finalist: Alex Coil, The State Press

Finalist: Daniel Rubio, The State Press

Online Sports Reporting
Winner: Tyler Dunn, “‘Chaotic, beautiful thing’: The story behind Party Hard Wrestling,” Cronkite News

Finalist: Jason Krell, “: ASU esports seeks official program status with more institutional support,” Cronkite News

Finalist Jake Goodrick, “Why are so many horses dying? Turf Paradise looks to find answers,” Cronkite News

Photo Illustration (Large) 10,000+ Students
Winner: Connor Wodynski, Kevin Hurley, “Cost of crossing,” The State Press

Finalist: Alex Czaja, Stella Atzenweiler, “Borders issue cover,” The State Press

Podcast:
Finalist: Balin Overstolz-McNair, “State Press Play: How effective is Tempe’s Orbit system?” The State Press

Radio In-Depth Reporting
Winner: Austin Westfall, Vegas massacre effects – One year later,” Blaze Radio

Finalist: Christopher Lindsay, “Homeless head count and services,” KJZZ public radio

Sports Photography (Large) 10,000+ Students
Finalist: Nicholas Badders, “Sun Devil softball celebration,” Sun Devil Athletics

Finalist: Nicholas Badders, “Arizona State baseball Alika Williams throw,” Walter Cronkite Sports Network

Television Breaking News Reporting
Finalist: Staff, “Pedestrian deaths,” Howard Center for Investigative Journalism

Television Feature Reporting
Winner: Scotty Gange, “Amputation inspires runner,” Cronkite News

Finalist: Kynan Martin, Dustin Pare, Luke Forstner, Grace Fuerte, “Blind courage,” Cronkite News

Finalist: Oskar Agredano, “Wilderness of the world,” Cronkite News

Television General News Reporting
Winner: Frankie McLister, “El Paso community check-up,” Cronkite News

Finalist: Bryce Newberry, “Safford mayor,” Cronkite News

Television In-Depth Reporting
Winner: Jennifer Alvarez, “Native suicides,” Cronkite News

Finalist: Jennifer Alvarez, “A son’s legacy,” Cronkite News

Television Sports Reporting
Winner: Bailey O’Carroll, “Basketball abroad,” Cronkite News

Finalist: Anthony Totri, “Pursuit of nameless greatness,” Cronkite News

Finalist: Kynan Marlin, “Fight of a lifetime,” Cronkite News/Arizona PBS

Cronkite’s SABEW contest winners 2020

Student Journalism category
First: Ethan Millman, “With Venezuela in turmoil, residents turn to Peru,” part of Cronkite Borderlands Project, “Cronkite News

Student Journalism – Stories for Professional Outlets
First Place: Ethan Millman, Molly Stellino, Erica Block and Megan Boyanton, “123 have unexpectedly died in nursing homes, but Arizona still gives them top grades,” The Arizona Republic

Honorable Mention: Mackenzie Shuman, Harrison Mantas, Yael Grauer, Molly Duerig and Grayson Schmidt, “Arizona charges less than almost anyone else to graze cattle. Public schools miss out on the money,” Howard Center for Investigative Journalism for The Arizona Republic

Cronkite’s BEA Awards contest winners 2020

Student News Competition: TV News Long Feature
Best of Festival: Jordan Elder, “Powering a Nation,” Cronkite News

Television Newscast
Best of Festival: Noah Kelly, “Cronkite News Nov. 7, 2019,” Cronkite News

Faculty Sports Competition
Best of Competition: Allysa Adams and Ethan Schmidt, “Amputee Basketball,” Arizona Horizon

Other BEA Awards:

Educational Program

First: Dylan Simard, “50 Grades of Shade,” Cronkite News

Mixed/Pedagogical (Teacher/Student Co-Production)
Award of Excellence: Melanie Alvarez and Lillian Donahue, “Coming Clean,” Arizona Horizon

Multimedia Storytelling
First Place: Anya Magnuson, Allie Barton and Briana Castañón, “The Faces of Disaster, part of Carnegie-Knight News 21's ‘State of Emergency’ project,” News 21

Radio Hard News Reporting
First Place: Christopher Lindsay, “Homeless Count,” KJZZ

Third Place: Austin Westfall, “Swept Away,” Blaze Radio
Radio Sports Story/Feature/News

Third Place (Tie): Brian Brindley, “The Heat is On,” Cronkite News

Radio/TV Sports Event: Play-by-Play Talent
Award of Excellence: Josh Schaefer, “Baseball Half-Inning Sample: Chatham Anglers (Summer 2019),” Cape Cod Baseball Network

Short-Form Documentary
Second Place (Tie): Dustin Patar, Anton L. Delgado and Anna Huntsman, “Carnegie-Knight News 21 "State of Emergency," Episode 3: The New Normal,” News 21

Award of Excellence: Carly Henry, Peter Nicieja and Miguel Octavio, “Carnegie-Knight News 21 "State of Emergency," Episode 1: Trapped in Recovery,” News 21

Award of Excellence: McKenzie Pavacich, Sarah Beth Guevara and Becca Scadden, “Carnegie-Knight News 21 "State of Emergency," Episode 2: The Silent Aftermath,” News 21

Award of Excellence: Molly Duerig, Allie Barton, Jordan Elder and Christian Gravius, “Carnegie-Knight News 21 "State of Emergency," Episode 4: A Rising Threat,” News 21

Student News Competition: TV News Long Feature
Best of Festival: Jordan Elder, “Powering a Nation,” Cronkite News

Student TV News Long Feature
First Place: Jennifer Alvarez, “A Son's Legacy,” Cronkite News

Television Hard News Reporting
Second Place: Kailey Broussard, Molly Duerig, Derek Hall, Arren Kimbel-Sannit and Lindsay Walker, “Pedestrian deaths,” Howard Center for Investigative Journalism

Third Place: Bryce Newberry, “Fentanyl Strips,” Cronkite News

Television Long Feature
Third Place: Samantha Gebers, “Homeless pets,” Cronkite News

Television Newscast
Best of Festival: Noah Kelly, “Cronkite News Nov. 7, 2019,” Cronkite News

Television News Anchor
Second Place: Marcella Baietto, “Anchor Reel”

Award of Excellence: Jennifer Alvarez, “Anchor Reel”

Television Short Feature
Second Place (Tie): Samie Gebers, “Inmate Dogs,” Cronkite News

Television Sports News Program
Third Place (Tie): Isaiah Wrinkle, Steven Van Durme and Robert Kraus, “Cronkite Sports Report – Season 11, Episode 6,” Fox Sports Arizona

Award of Excellence: Richard Geraffo, Daniel Karl, Bailey O'Carroll and Chancellor Johnson, “Cronkite Sports Report – Season 11, Episode 7,” Fox Sports Arizona

Television Sports Story/Feature Long
Second Place: Matt Lively, “Turf Paradise Horse Deaths,” Cronkite News

Third Place: Chancellor Johnson, “From Military to the Mats,” Global Sports Matters

Award of Excellence: Scotty Grange, “Arm Solo: The Jeremy Ogle Story,” Cronkite News

Television Sports Story/Feature Short
Third Place (Tie): Blaine McCormick, “Pitching in to Reduce Plastic Waste,” Cronkite News

Award of Excellence: Makayla Perkins, “Driving at 150 MPH,” Cronkite News

Television Sports Talent (Anchor/Host)
First Place (Tie): Scotty Gange, “Scotty Gange: Sports Broadcaster

Television Weathercaster
First Place: Jordan Evans, Jordan Evans Weather Reel

Website
Award of Excellence, Alexandra Wolfe, Nathan Thrash, Niki Nelson and Zachariah Willoughby, “PRSA Phoenix Chapter Website Redesign”

Cronkite’s Digital Audience Lab Awards contest winners 2020

Education Digital Marketing Awards

Annual Report
Silver: Kiya Gaskin, “GlobalSport Matters Instagram Strategy Report,” Digital Audiences Lab

Digital Media
Merit: Angus Crutcher, Miles Tucker, Colin Romaglia, “Arizona PBS TikTok Collaboration with Arizona Department of Transportation (for safe driving),” Digital Audiences Lab

Electronic Advertising
Gold: 2019 Spring and Fall Semester DA Lab Students, “Issues in Science and Technology Facebook Like Campaigns in 2019,” Digital Audiences Lab

Social Media:
Gold: Designer- Angus Crutcher, Paid Promoter- Colin Romaglia, Content Creation- 2019 Fall DA Lab Students, “Clint the Climate Avenger Social Campaign for Elemental Reports,” Digital Audiences Lab

Cronkite’s Intercollegiate Broadcasting System National Radio Awards 2020

Best Hockey Play-By-Play
Winner: Josh Schaefer, “Hockey Play-by-Play,” Blaze Radio

Best Football Play-By-Play
Finalist: Scotty Gange and Joran Palacio, “Football PBP,” Blaze Radio

Best Hockey Play-By-Play
Finalist: Josh Schaefer, “Hockey Play-by-Play,” Blaze Radio

Best News Feature Story
Finalist: Chance Dorland, “Downtown Phoenix Octoberfest,” Blaze Radio

Best News Interview
Finalist: Erik Ruby and Nicholas White, “Veteran's Diary,” Blaze Radio

Best News Promotion
Finalist: Evan Lis, “Press Pass Show Promotion,” Blaze Radio

Best Men's Basketball Play-By Play
Finalist: Tyler Henry, “Men's Basketball Play-by-Play,” Blaze Radio

Best Specialty Music Show
Finalist: Bree Florence and Emma VandenEinde, “All That Jazz with Bree Florence,” Blaze Radio

Best Spot News
Finalist: Chance Dorland, “Downtown Phoenix Octoberfest,” Blaze Radio

Best Women's Play-By-Play
Finalist: Lyle Goldstein, “WBB Play-by-Play,” Blaze Radio

Student Emmy Awards

Technology
Winner: Cronkite School students, “Shaping the Future,” Catalyst

Historic/Cultural Program Special
Winner: Bailey Netsch, Scott Olson, and Margery Punnett, “Saguaro Cactus Genome,” Catalyst

Student Production Awards

College Long Form Nonfiction
Winner: Scott Bourque, Brittany Brown, Shelby Knowles, Ashley Mackey, Justin Parham and Jasmine Putney, “American Hate,” Carnegie-Knight News21

College Magazine Program
Winner: Scotty Gange, “ASU v. OSU Pregame Show,” Cronkite News

College Newscast
Winner: Hayley Brand, “Choose Your News” Cronkite News

College Public Affairs/Community Service
Winner: Bryce Newberry, “Newberry Opioid Coverage,” Cronkite News

College Short Form Nonfiction
Winner: Taylor Rocha, “Don & Charlies,” Cronkite News

College Sports 
Winner: Chancellor Johnson, “Wrestling gave former Green Beret passion, a second chance,” Cronkite News/GlobalSport Matters

Winner: Jake Trybulski, “Family Bond,” Cronkite News

College Talent 
Winner: Scotty Gange, “Sports Reporter/anchor,” Cronkite News

Public relations awards

AVA Digital Awards

Web-based production
Platinum: Ellen Pierce and Lisa Travis, “African Humphrey voices: Building a better future for our continent,” U.S. Department of State, Institute of International Education

Platinum: Ellen Pierce, “Future security forum promotional video,” The Center on the Future of War, ASU

Platinum: Israel Gonzalez, Ellen Pierce and Emma Sounart, “Save Camelback: A Phoenix Icon,” Save Camelback Mountain organization

Gold: Chad Bramlett, Jennifer Gordon, Brianna McKissick, Nicole Nelson, Daniella Rudoy and Lisa Travis, “10 Across Water Summit: Event Recap,” Ten Across

Gold: Nicole Nelson, Nathaniel Thrash, Zachariah Willoughby and Alexandra Wolfe, “PRSA Phoenix Chapter website redesign,” Public Relations Society of America Phoenix Chapter

Gold: Ellen Pierce and Lisa Travis, “The Humphrey Fellowship Program: The American Impact,” U.S. Department of State, Institute of International Education

Digital Marketing
Gold: Chad Bramlett, Jennifer Gordon, Brianna McKissick, Daniella Rudoy, Lisa Travis, “Power Play: Facing Futures Together,” Phoenix Children’s Hospital

Remi Awards

The students also placed in the silver and bronze categories at the Remi Awards at the 2020 WorldFest-Houston film festival. Here are the winners:

Film and Video Production
Silver: Ellen Pierce, “Future security forum promotional video,” ASU Center on the Future of War

Silver: Chad Bramlett, Jennifer Gordon, Brianna McKissick, Daniella Rudoy, Lisa Travis, “Power Play: Event Recap,” Phoenix Children’s Hospital Foundation

Silver: Ellen Pierce and Lisa Travis, “African Humphrey voices: Jake Okechukwu Effoduh,” U.S. Department of State/ Humphrey Fellowship 40th anniversary celebration

Bronze: Chad Bramlett, Jennifer Gordon, Brianna McKissick, Daniella Rudoy, Lisa Travis, “Power Play: Meet Brendan, AKA Blue Bulldog,” Phoenix Children’s Hospital Foundation

Bronze: Ellen Pierce and Lisa Travis, “The Humphrey Fellowship Program – three videos: Impact in Sub-Saharan Africa, Leadership, and Friendship Across Seas,” U.S. Department of State/ Humphrey Fellowship 40th anniversary celebration

Bronze: Israel Gonzalez, Ellen Pierce and Emma Sounart, “Save Camelback: The Legend of the Landmark,” Save Camelback Mountain organization

TV commercials/PSA
Silver: Lisa Travis, “Save the date to power up with Phoenix Children’s Hospital,” Phoenix Children’s Hospital Foundation

Bronze: Ellen Pierce and Lisa Travis, “The Humphrey Legacy,” U.S. Department of State/ Humphrey Fellowship 40th anniversary celebration

Bronze: Chad Bramlett, Jennifer Gordon, Brianna McKissick, Daniella Rudoy, Lisa Travis, “Meet Brendan, AKA Blue Bulldog,” Phoenix Children’s Hospital Foundation

New media – websites
Silver: Nicole Nelson, Nathaniel Thrash, Zachariah Willoughby and Alexandra Wolfe, “PRSA Phoenix Chapter website redesign,” Public Relations Society of America/Phoenix Chapter

Additional student awards

2020 Greg Crowder Memorial Photojournalism Award

Winner: Brady Klain
Second: Harrison Zhang
Honorable mention: Marlee Smith

Jim Nantz Award

Outstanding Collegiate Sportscaster – Scott Gange

Association of Health Care Journalists

National Student Reporting Award
Second: Ethan Millman, Molly Stellino, Erica Block and Megan Boyanton, “123 have unexpectedly died in nursing homes, but Arizona still gives them top grades,” The Arizona Republic

Third: Sabine Galvis, Anikka Abbott and Megan Marples, “Improving the health of ‘invisible’ farmworkers is a community effort in Wilcox,” Cronkite News

Association of Food Journalists

Best Writing on Food, Student Division
Finalist: Molly Stellino, Cronkite News at Arizona State University, “Produce rescue: Nogales group feeds vulnerable communities as it fights food waste”

Finalist: Carissa Wigginton, Cronkite News at Arizona State University, “Hatchery near Flagstaff undergoes $3.3 million in renovations to raise trout in the desert”

American Collegiate Press Awards

Multimedia Feature Story Package
Winner: Mia Armstrong, Jonah Hrkal, Chloe Jones and Austin Westfall, “A different border crisis: It’s not security or immigration, it’s about sewage,” Cronkite News

Third: Erica Figueroa, Julian Hernandez, Nicole Ludden and Meg Potter, “Death of a dream: Two responses to migrants who go missing in the desert,” Cronkite News

Multimedia News Story Package
Winner: Chris McCrory, Nicole Neri and Cami Clark, “Footsteps into America: A Migrant's Journey of Struggle, Hope and the Unknown,” Cronkite News

Honorable mention: Cronkite News staff, “Senator John McCain Dies,” (series of stories) Cronkite News

Honorable mention: Jordan Evans, Anya Magnuson, Nicole Neri, “Trump rallies Mesa crowd,” Cronkite News

Podcast
Honorable mention: Mia Armstrong, Jonah Hrkal, Chloe Jones and Austin Westfall, “A different border crisis: It’s not security or immigration, it’s about sewage,” Cronkite News

Maggie Awards

Best Online Article/Student
Winner: Kyle Warren and Delia Johnson, “We can help ourselves: Native women come together to confront high rates of maternal mortality,” Cronkite News

Finalist: Andrew Howard, “McCain Institute head Kurt Volker steps down as US diplomat,” and other resignation articles,” The State Press

Finalist: Grace Oldham “Poor leadership, unresolved claims taint an ASU Theatre Program,” The State Press

Best Print Article/Student
Finalist: Molly Stellino and Joseph Perez, “Who is God the Mother?” The State Press Magazine

Finalist: Chase Hunter B, “Rashad Shabazz’s Chicago,” The State Press Magazine

Finalist: Joseph Perez, “Connection Ends Here: A look at the lack of internet connectivity on tribal lands and how it affects indigenous students,” The State Press Magazine

Best Print Publication/Student
Finalist: March 2019 State Press Magazine, “Sustainability”

Finalist: September 2019 State Press Magazine, “Border Issues

Best Print Cover/Student
Finalist: May 2019 State Press Magazine, “The Best of ASU”

Finalist: September 2019 State Press Magazine, “Border Issues”

Storyfest 2020

This national contest honors best student-told environmental stories

Video
Finalist: Jordan Elder, “Using sunlight to make water,” Cronkite News

Multimedia/Podcasts
Finalist: Dylan Simard, “50 Grades of Shade,” Cronkite News