Home / 2007 Student Awards (For work produced in calendar year 2006)

2007 Student Awards (For work produced in calendar year 2006)

Association for Education in Journalism and Mass Communication

Investigation and Analysis
1st: Ryan Kost

Service and Information
1st: Anya Britzius

Online Magazine
2nd: Staff
“The Devil’s Tale”

Broadcast Education Association

TV Hard News Reporting
1st: Ian Schwartz
“Meth Houses”
2nd: Andrea Evenson
“Election Phone Scam”

TV Feature Reporting
1st: Elias Johnson
“Rosie’s House”

TV Sports Anchor
1st: Nick Oviedo
“ASU NewsWatch”

Radio Hard News Reporting
2nd: Mike Daniel
“MLK Violence”

Radio Feature Reporting
3rd; Michiko Howlet
“Window Cleaners”

Radio Sports Reporting
1st: Justin Karp
“D-Backs Organist”

Hearst Journalism Awards

Television Feature Reporting
First: Elias Johnson, Manson, Iowa
11th: Hailey Frances, Scottsdale, Ariz.

Television News Reporting
Amanda Goodman, Yuma, Ariz., second
17th: Hailey Frances, Scottsdale, Ariz.

Radio News Reporting
Third: Martha Castaneda, Glendale, Ariz.
Sixth: Molly O’Brien, Renton, Wash.

Radio Feature Reporting
15th: Justin Karp, Santa Clara, Calif.
16th: Laura Kennedy, Phoenix

Portrait/personality and feature photography
Fourth: Deanna Dent, Tempe, Ariz.
Eighth: Jeremiah Armenta, Phoenix

News and sports photography
15th: Jeremiah Armenta, Phoenix

Picture story/series photography
17th: Jeremiah Armenta, Phoenix

Personality/profile writing
First: Tatiana Hensley, Londrina, Parana, Brazil
Second: Kyle Odegard, Gilbert, Ariz.

Sports writing
13th: James Schmehl, Troy, Mich.

Spot news writing
Second: Samantha Novick, Chandler, Ariz.
16th: Carolyn Carver, Glenwood Springs, Colo.

Feature writing
17th (tie): James Kindle, Riverton, Wyo.

NASA Means Business Competition
First: Public Relations Campaign Class

National Press Photographers Association

In-Depth
1st: Elias Johnson

Weekly Assignments
1st: Ian Schwartz
2nd: Ian Schwartz

Society of Professional Journalists—National Mark of Excellence

First Place

Television Feature Photography
Sam Salzwedel
“Donut Peddler”

Online In-Depth Reporting
Online Media Class
“Autism Arizona”

Online Sports Reporting
James Schmehl
“NFL Pros Return to Classroom”

Best Affiliated Website
Staff: “ASU Web Devil”

Society of Professional Journalists—Region 11 Mark of Excellence

Feature Photography
Brandon Quester
“Two Sisters, Two Lives”

Radio Sports Reporting
Justin Karp
“D-backs Organist”

Television News Photography
Ian Schwartz
“Papago Park Development”

Television Sports Photography
Elias Johnson
“Special Wrestler”

Online Feature Reporting
Ljiljana Ciric and Michael Lisi
“Children of the Borderlands”

Online Opinion and Commentary
Chris Sheppard
“Coming Home from Iraq”

Best of the West
Sports Reporting
1st: Beth Cochran

Feature Writing
1st: Megan Irwin and Matthew Ekstrom